W piątek ogłoszono wyniki w 3. edycji zabrzańskiego budżetu obywatelskiego.

Biskupice miały 4 wnioski:

  • P0003. Kompleksowy remont nawierzchni ulicy Chrobrego (od przystanku Biskupice Kościół do Dzielnicowego Ośrodka Kultury) (352 głosy) - BRAK REALIZACJI,
  • P0004. Bezpieczne przejścia dla pieszych w Biskupicach - montaż solarnych "kocich oczek" (338 głosów), - REALIZACJA,
  • P0021 Okiem kamery (265 głosów) - BRAK REALIZACJI,
  • P0054 Stworzenie strefy rekreacji "Kącik Róż" (205 głosów) - BRAK REALIZACJI,

Do realizcji skierowany został tylko jeden, najtańszy (5535,00 zł) o nr P0004, czyli montaż lamp solarnych przy przejściach dla pieszcyh, na ten wniosek głosowało 338 osób (!) w dzielnic zamieszkiwanej przez 12,5 tysięca mieszkańców! Wyniki z tego jasno, że mieszkańcy Biskupic nie chcą u siebie budżetu obywatelskiego. Sens oragnizowania następnych edycji, włożenia wysiłku w przygotowanie projektów, promowania wniosków itd. w Biskupicach mija się z celem. Większość nie chce, aby w Biskupicach cokolwiek się zmieniło i tyle.

Inną sprawą jest co do takiego stanu doprowadziło. Najbardziej dołożyło się do tego niezrealizowanie w terminie (wyznaczonym przez samych organizatorów budżetu!) wniosków z edycji drugiej. W znakomitej większości były do place zabaw. Ludzie czują się oszukani, że pomimo zmobilizowania się, wnioski na które głosowali nie zostały do tej pory (próg 2017 roku!) zrealizowane. Urzędnicy opóźnienie tłumaczą zmianą prawa o zamówieniach publicznych. Ludzie dali upust swojemu niezadowoleniu na grupach fajsbukowych w bardzo niewybredny sposób komentując promowanie 3. edycji budżetu. Na spotkaniu przedstawicieli władz miasta z mieszkańcami (20 października 2016r.) jeden z przedstawiceili Rady dzielnicy opowiadał jak podczas chodzenia po domach z ulotkami promującymi wnioski z 3. edycji, ludzie śmiali mu się w twarz, oscentacyjnie niszczyli i wyrzucali ulotki do kosza!

To paradoks, że w odmętach narzekań na stan naszej dzielnicy (drogi, chodniki, bezpieczeństwo itd. itp.) sami mieszkańcy nie skorzystali z okazji, aby tę dzielnicę naprawić.

ulotka skrawki