Wczoraj Urząd Miejski w Zabrzu zgodnie z harmonogramem ogłosił na jakie projekty będziemy mogli głosować w 3. już edycji Zabrzańskiego Budżetu Parycypacyjnego. Biskupice będą reprezentować 4 wnioski:

strona budzet

  • P0003. Kompleksowy remont nawierzchni ulicy Chrobrego (od przystanku Biskupice Kościół do Dzielnicowego Ośrodka Kultury) - wartość 500 000,00 zł - autor Maciej Zgrzendek - jak sam nazwa wskazuje wniosek dotyczy całkowitej wymiany nawierzchni na asfaltową na ul. Chrobrego.
  • P0004. Bezpieczne przejścia dla pieszych w Biskupicach - montaż solarnych "kocich oczek" - wartość 5 535,00 zł - autor Maciej Zgrzendek - wniosek dotyczy zainstalowania na najczęściej użytkowanych przejściach dla pieszych, a więc na ul. Bytomskiej (na wysokości ul. Św. Jana, Chrobrego, Puszkina), instalacji tzw. "kocich oczek" - są to lampy LED wbudowane w jezdnię,  ładowane energią słoneczną, po zmierzchu swięcące, a tym samym informują kierowców o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych.
  • P0021. Okiem kamery -wartość 380 000,00 zł -  autor Grzegorz Turek - wniosek dotyczy monitoringu wizyjnego kilku obiektów w Biskupicach m.in. placów zabaw, Przedszkola nr 3, Gimnazjum nr 20 oraz DOK-u (dawny "Gwarek").
  • P0054. Stworzenie strefy rekreacji "Kącik Róż" - wartość 284 400,00 zł - autorka projektu Angelika Grześ - jest to pomysł na wykorzystanie nieużytku mieszczącego się na ul. Bytomskiej 82 (teren do szpitala), który ma zostać zagospodarowany na teren rekreacyjny z alejkami, zagospodarowaną zielenią (m.in. róże, trawniki), oświetleniem, zadaszoną piaskownicą, ławkami, stanowiskiem do gry w klasy itd. Tutaj mała wizualizacaj tego projektu:

pal wiz

Wielu ludzi chce zbojkotować tę edycję budżetu, ale nie tędy droga. Ludzie są roczarowani brakiem realizacji projektów z poprzedniej - drugiej edycji. Niestety chaos w realizacji drugiej edycji odbił się na wiarygodności całej idei budżetu obywatelskiego, ale czy obrażanie się i niewzięcie udziału w głosowaniu cokolwiek zmieni na lepsze? Raczej skutek będzie odwrotny. Inne dzielnice zdobędą swoimi głosami nowe inwestycja, a my zostaniemy z niczym, nawet jeśli te inwestycje powstaną z opóżnieniem.

Dlatego proszę mieszkańców o wzięcie udziału w nowej edycji budżetu oraz zachęcenie swojej rodziny, przyjaciół i znajomych - głosować można już od 15. roku życia. Tym bardziej, że zaangażowaliśmy się dość silnie w promocję i wraz z Radą dzielnicy (Maciej Zgrzendek) stworzyliśmy plakat i ulotki promujące tegoroczną edycję budżetu. Na facebooku stworzony został profil promujący biskupickie projekty 3.edycji budżetu --> link. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w głosowaniu już od 21 do 27 października! Głosować będzie można jak zwykle przez internet, za pośrednictwem strony --> link lub jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu, będzie mógł skorzystać z łącza znajdującego się w biskupickiej bibliotece w ratuszu (ul. Bytomska 28).

budzet face tlo