Dzięki organizatorom stowarzyszeniu Miastotwórcy, mieliśmy okazję posłuchać pomysłów na prezydenturę kandydatów na Urząd Prezydenta miasta Zabrze. Niestety z 6 kandydatów zgłoszonych w wyborach, udział wzięło tylko trzech (im dziękuję, że po ludzku nie olali mieszkańców Biskupic): Pani Elżbieta Kaczmarek-Huber (Lepsze Zabrze) Pan Sebastian Trzensiok (Ruch Autonomii Śląska), Pan Jarosław Więcław (SLD Zabrze - Lewica Razem).

Po kilku pytaniach quizowych (?) zadanych kandydatom, organizatorzy podjęli decyzję o trochę luźniejszym potraktowaniu debaty i możliwości udzielenia głosu także przybyłym na to spotkania mieszkańcom Biskupic. Mieszkańców (przybyłych w liczbie ok 30 osób) bardziej interesowało czy powstanie w Biskupicach sklep średniopowierzchniowy jak "Biedronka" czy "Lidl". Z doniesień niektórych mediów wynikało, że teren pod budowę  Lidla już został sprzedany i w tym roku miała się rozpocząć budowa marketu. Niestety te informacje okazały się nieścisła, sprzedaż terenu nie jest jeszcze sfinalizowana. Kandydaci przybyli na spotkanie nie mieli nowych, istotnych informacji na ten temat. Mieszkańcy także dopytywali się o obiecany wielokrotnie remont torowiska na ul. Bytomskiej i tutaj także nie było istotnych informacji, kiedy budowa ta, wielokrotnie już przekładana, rozpocznie się (trzeba tylko uczciwie przyznać, że inwestorem są tutaj Tramwaje Śląskie S.A.). Zadano też pytania o budownictwo komunalne. Miasto Zabrze ma z tym duży problem: kłopoty z inwentaryzacją mieszkań będących w zasobach miasta oraz brak budowy nowych mieszkań. Te pytania bardziej były skierowane do obecnych włodarzy miasta, niestety Pani Prezydenta Mańka-Szulik nie pojawiła się na debacie. 

Podsumowując poziom merytoryczny debaty raczej nie powalił na kolana. Merytorycznie najbardziej przygotowany był Pan Jarosław Więcław (SLD) - trudno się dziwić jest radnym od 16 lat! Za to kandydat RAŚ okazał się człowiekiem "spoza układu" - przedsiębiorcą, trochę zagubionym w świecie walki politycznej. W trakcie tego spotkania można było zobaczyć, co najbardziej boli mieszkańców naszej dzielnicy: brak sklepu, brak remontów  i ogólnie przeważało smutne odczucie, że obecna władza zapomniała o naszej dzielnicy.

Prowadzący debatęKandydaci na prezydenta od lewej: Sebastian Trzensiok, Jarosław Więcław, Elżbieta Kaczmarek-HuberPytania od mieszkańców Biskupicb_359_240_16777215_00_images_stories_debata_debata4.jpg

 

A dla najbardziej "zdesperowanych" zapis audio z tego spotkania (przykro mi z powodu kiepskiej jakości):